Akdeniz Üniversitesi

solbanner

Sağlık Hizmetleri Ş.M.

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Türkiye Burslusu Uluslararası  Öğrencilerimizin

Genel Sağlık Sigortası ve YU Numarası Hakkında Duyuru 

Türkiye Burslusu Uluslararası  öğrencilerimiz talep etmeleri halinde genel sağlık sigortalısı olabilmektedirler. Bu öğrencilerimizin genel sağlık sigortası tescil işlemlerini  tamamlayabilmeleri için YU numarasının temin edilmesi gerekmektedir.

Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığı tarafından tek elden yürütülen bu çalışmalar doğrultusunda; sağlık kuruluşlarında YU numaralarıyla provizyon alamayan Uluslararası öğrencilerimizin www.turkiyeburslari.gov.tr adresinde yer alan başvuru formunu doldurarak eksik bilgilerini tamamlamaları gerekmektedir.

Türkiye Burslusu Uluslararası  öğrencilerimizin bu konuda herhangi bir aksaklıkla karşılaşmamaları için genel sağlık sigortalısı olmak isteyenlerin YU numaralarını kontrol etmelerini, eğer YU numaraları yoksa temin etmek için gerekli işlemleri yapmalarını rica ederiz.

Sağlık Hizmetleri Birimimize Müracaat Edecek Öğrencilerimizin Dikkat etmeleri Gereken Hususlar

Üniversitemiz öğrencilerinin hepsi sağlık hizmetleri merkezimizden arzu ettikleri takdirde yararlanabilmektedirler.

Öğrencilerimizin bu esnada herhangi bir problemle karşılaşmamaları için dikkat etmeleri gereken hususlar şu şekildedir: 

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olan Öğrencilerimiz;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, ilgili kanunla genel sağlık sigortası kapsamına alındığı için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerimiz; hastalık halinde ve/veya sağlık konusunda danışacakları durumlar için öğrenci kimlik kartlarıyla beraber doğrudan merkezimize müracaat edebilirler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne müracaatla sağlık akvivasyonlarını yaptırmış olmaları yasal bir zorunluluktur.  Çünkü, sadece sağlık aktivasyonları yapılmış olan kişilere tanzim edilmiş reçete bedelleri genel sağlık sigortası kapsamında ödenmektedir. Öğrencilerimizin herhangi bir maduriyetle baş başa kalmamaları için sağlık aktivasyonlarını yaptırmaları önemle rica olunur. 

Uluslararası Öğrenciler;

Geçtiğimiz senelerde Uluslararası öğrencilerimizin genel sağlık sigortası tescil işlemleri ilgili kanunla farklı bir şekilde yerine getirilmekteydi. Fakat 2013 senesi içinde 6486 sayılı kanunda yapılan değişiklik uyarınca; Uluslararası öğrencilerin genel sağlık sigortası tescilleri isteğe bağlı hale getirilmiş olup söz konusu öğrencilerin talep etmeleri halinde genel sağlık sigortası tescil işlemleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünce veya Sosyal Güvenlik Merkezince yapılacaktır.

Uluslararası öğrencilerimizin en çok dikkat etmeleri gereken hususlar şunlardır;
1. 29.05.2013 tarihinden sonra üniversitemize ilk kez kayıt yaptıran Uluslararası öğrencilerimizin ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren ilk üç ay içinde,

2. 29.05.2013 tarihinden önce üniversite kaydı bulunan Uluslararası öğrencilerimizden genel sağlık sigortalısı olmak isteyenlerin ise ilk altı ay içinde (29.11.2013 tarihine kadar) Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurması gerekmektedir.

Eğer bu iki madde gerekleri yerine getirilmeyecek olursa bu kapsamdaki Uluslararası öğrencilerin öğrenimleri boyunca bir daha 5510 sayılı kanunun 60’ıncı maddesinin yedinci fıkrası kapsamında genel sağlık sigortalısı olmaları mümkün bulunmamaktadır. 

Uluslararası öğrencilerimizin de bu konular hakkında dikkatli olmaları ve gerekli işlemlerini yatırmaları önemle rica olunur. 

Sayfa Özeti: Sağlık Hizmetleri

Anahtar Kelimeler: